Biuletyn marcowy #2 – farmacja i kosmetyki
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najnowszych informacji ze świata farmacji i kosmetyków. Poniżej znajdziecie Państwo również informacje dotyczące najbliższych szkoleń przygotowanych przez specjalistów w EduPharm. Zapraszamy do lektury.
W tym tygodniu:
🔹Innowacje medyczne: nowa możliwość w aplikacji mObywatel
🔹Istotne szkolenie dla przemysłu kosmetycznego:porozmawiamy o klasyfikacji, bezpieczeństwie kosmetyków i dokumentacji
🔹Nowe zasady postępowania z przeterminowanymi, uszkodzonymi czy sfałszowanymi lekami zawierającymi środki odurzające, substancje psychotropowe
🔹Zapobieganie zanieczyszczeniom grzybiczym w produkcji farmaceutycznej: Nowe strategie i technologie”
Innowacje medyczne: nowa możliwość w aplikacji mObywatel
Ministerstwo Cyfryzacji poinofmorwało, że uruchomiono nową usługę w aplikacji mObywatel. Wszystkie rozwiązania techniczne mają zostać wdrożone do 22 marca 2024r., a nowe dokumenty będą dostępne od 5 kwietnia. Najnowsze zmiany będą wprowadzały udostępnianie mobilne w aplikacji dokumentów:
🔹 „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki”
🔹 ,,Prawo wykonywania zawodu położnej”
🔹„Ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki”
🔹,,Ograniczone prawo wykonywania zawodu położnej”
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Nowe przepisy, które weszły w życie w sierpniu 2023 roku, zrewolucjonizowały branżę kosmetyczną, wprowadzając obowiązek oznakowania na etykiecie produktu 56 dodatkowych składników, mogących wywołać alergie. To zmiana wymagająca od producentów nie tylko aktualizacji etykiet, ale i gruntownej rewizji składów kosmetyków, zarówno tych z syntetycznymi kompozycjami zapachowymi, jak i zawierającymi naturalne składniki, takie jak olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne.
W świetle coraz bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących produktów kosmetycznych oraz nakładanych sankcji i kontroli w branży, a także z myślą o bezpieczeństwie Państwa przedsiębiorstw i zgodności z obowiązującymi normami, zapraszamy na niezwykle istotne szkolenie online, “Produkty kosmetyczne: klasyfikacja, ocena bezpieczeństwo i dokumentacja – zintegrowane warsztaty”, które odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. Poprowadzi je ekspertka Joanna Kukieła, dzieląc się praktyczną wiedzą w zakresie klasyfikacji, oceny toksykologicznej, bezpieczeństwa stosowania substancji oraz dokumentacji. Uczestnictwo w szkoleniu pozwoli zminimalizować ryzyko i skutecznie sprostać obowiązującym standardom, szczególnie w kontekście stale rosnącej presji i konieczności zgodności z przepisami.
Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://edupharm.pl/bezpieczenstwokosmetyki
Special ofer: przy wszystkich zapisach do 15 marca włącznie obowiązuje rabat, szczegóły na stronie. Serdecznie zapraszamy!
Od 1 marca 2024 roku w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie Minister Zdrowia, wprowadzające szczegółowe zasady postępowania z przeterminowanymi, uszkodzonymi, czy sfałszowanymi lekami zawierającymi środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory.
Apteki i hurtownie są zobowiązane do natychmiastowego zabezpieczenia takich produktów i informowania o tym wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Naczelna Izba Aptekarska wyraziła obawy dotyczące zwiększenia obowiązków i kosztów dla aptek wynikających z nowych przepisów. Przez kilka miesięcy brakowało wytycznych, co stworzyło niepewność wśród farmaceutów dotyczącą prawidłowego postępowania z lekami kontrolowanymi.
Nowe regulacje mają na celu usprawnienie procesu utylizacji leków oraz zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego.
Źródło: farmacja.net sp. z o. o (https://mgr.farm/aktualnosci/od-1-marca-apteka-musi-to-niezwlocznie-zglaszac-inspekcji/)
W obliczu rosnącego problemu zanieczyszczeń grzybiczychw produkcji farmaceutycznej, nowe badania podkreślają znaczenie zapobiegania takim kontaminacjom.
Grzyby mogą dostać się do leków przez luki w procedurach sterylizacji lub niewłaściwe warunki przechowywania, stwarzając ryzyko dla zdrowia publicznego.
Dane FDA wskazują, że w ciągu dekady 21% produktów farmaceutycznych było zanieczyszczonych grzybami, co podkreśla skalę problemu. Rozwiązaniem może być wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak nanotechnologia, która obiecuje szybką i dokładną detekcję grzybów, umożliwiając skuteczne działania naprawcze. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne metody diagnostyczne, które mogą rewolucjonizować kontrolę jakości w branży farmaceutycznej.
To kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów medycznych i ochrony zdrowia pacjentów przed poważnymi chorobami wywołanymi przez zanieczyszczenia. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi badaniami, które rzucają światło na te ważne kwestie i wskazują kierunki dalszych działań w walce z kontaminacją grzybiczą w sektorze farmaceutycznym.