Kluczowe zmiany w sektorze zdrowia
W lutym, który był kluczowym miesiącem dla polskiego sektora zdrowotnego, dokonano wielu istotnych zmian legislacyjnych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych z nich:
1️⃣ Zmieniono przepisy Prawa farmaceutycznego, by umożliwić łatwiejszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, konkretnie octanu uliprystalu, dla osób, które ukończyły 15 lat.
2️⃣ Odłożono w czasie wprowadzenie w życie Krajowej Sieci Onkologicznej (#KSO), co ma na celu lepsze przygotowanie systemu zdrowotnego na nadchodzące zmiany i zapewnienie ciągłości dostępu do terapii onkologicznych.
3️⃣ Zainicjowano dyskusję nad liberalizacją prawa aborcyjnego, co jest odzwierciedleniem kontynuacji debaty publicznej na temat praw reprodukcyjnych kobiet. Trzecia Droga zaprezentowała projekt, natomiast Lewica złożyła wniosek o przyspieszenie procedury oraz przeprowadzenie głosowania nad ustawami
4️⃣ Rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące nowego rozporządzenia, które ma wprowadzić system znaków identyfikacyjnych dla pacjentów w szpitalach. Celem jest poprawa identyfikacji pacjentów i unikanie pomyłek medycznych przez ustanowienie jednolitych procedur dla pacjentów niezidentyfikowanych oraz określenie wyjątków dla udzielania pilnej pomocy.
5️⃣ Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) opublikowała wytyczne dotyczące planowania działań korygujących i zapobiegawczych (#CAPA) dla podmiotów zajmujących się wyrobami medycznymi. Dokument ma wspierać w tworzeniu skutecznych planów CAPA w reakcji na nieprawidłowości wykryte przez organy nadzorcze, opierając się na metodologii cyklu PDCA (Plan-Do-Check-Act).
6️⃣ European Commission zapowiedziała kolejne wezwanie do wyrażenia zainteresowania dla laboratoriów referencyjnych UE specjalizujących się w urządzeniach diagnostycznych in vitro o wysokim ryzyku, po tym jak wyznaczono pięć z ośmiu kategorii w grudniu 2023 roku. Dotyczy to laboratoriów badających m.in. arbowirusy i wirusy gorączki krwotocznej.
7️⃣ Rada Europy przyjęła propozycję przedłużenia okresu przejściowego dla diagnostyki in vitro, mającą na celu uniknięcie niedoborów na rynku i ułatwienie implementacji bazy danych #EUDAMED. Propozycja ta podlega dalszym konsultacjom z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym oraz Komitetem Regionów, a ostateczne przyjęcie zmian jest planowane na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w kwietniu 2024 roku.
Źródła: European Commission, Cowzdrowiu.pl