Nowe wydanie biuletynu
Serdecznie zapraszamy na trzecie w lutym wydanie naszego biuletynu, w którym zapoznacie się Państwo z sesją Q&A z naszego ostatniego szkolenia „praktyczne wskazówki w labiryncie reklamy wyrobów medycznych”. Przeczytacie Państwo również o znaczącej zmianie w sektorze kosmetycznym, ogłoszonej przez Premiera Donalda Tuska, jaką jest obniżenie stawki VAT dla branży beauty. Poruszamy także temat inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającą na celu wzmocnienie kompetencji siły roboczej w bioprodukcji w krajach o niskich i średnich dochodach.
1. Dnia 29 stycznia w formie online odbyło się szkolenie Praktyczne wskazówki w labiryncie reklamy wyrobów medycznych, które poprowadzili dla nas prawnicy Olga Chodorowska oraz Marek Paluch z Kancelarii Domanski Zakrzewski Palinka (DZP).
Odpowiedzi, na które odpowiadali prawnicy, dotyczą prawa reklamy wyrobów medycznych, wskazując na różne aspekty promocji tych produktów w mediach społecznościowych, podczas targów oraz w sklepach internetowych.
Poruszają kwestie, jak prezentować informacje o wyrobach medycznych, aby nie były traktowane jako nielegalna reklama, podkreślając znaczenie odpowiedniego oznaczania treści jako materiałów promocyjnych.
Zwraca się uwagę na konieczność jasnego komunikowania, że dana treść ma charakter reklamowy, zarówno w kontekście prezentacji na targach, jak i postów na platformach społecznościowych.
Link do dokumentu z pytaniami: https://edupharm.pl/archiwa/4499
2. Premier Donald Tusk zapowiedział obniżenie stawki VAT dla sektora kosmetycznego z 23% do 8%, co zacznie obowiązywać od 1 kwietnia.
Decyzja ta wpisuje się w dążenia około 30 tysięcy przedsiębiorców z branży #beauty, głównie małych firm, do poprawy warunków działalności.
Inicjatywa ta jest częścią „Stu konkretnych” propozycji Koalicji Obywatelskiej, mającej na celu wsparcie polskiego przemysłu kosmetycznego.
Zmiana spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony przedstawicieli branży, którzy od lat walczyli o równouprawnienie usług kosmetycznych w VAT, podobnie jak usługi fryzjerskie. Ta decyzja ma znacząco wpłynąć na wzrost zysków i stabilność sektora beauty w Polsce.
Korzystając z okazji omówienia zmian w przepisach dotyczących sektora kosmetycznego, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy na temat prawa kosmetycznego na specjalistyczne szkolenie. Szczegóły kursu, w tym program i informacje o prowadzącej, znajdą Państwo na stronie: https://edupharm.pl/przepisy-prawa-kosmetycznego.
To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o nowych, obowiązujących przepisach i zapewnić swojej działalności zgodność z najnowszymi regulacjami. Nie przegap szansy na rozwój swoich kompetencji w branży beauty!
3. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła nową inicjatywę szkoleniową dotyczącą siły roboczej w bioprodukcji, mającą na celu wsparcie krajów o niskich i średnich dochodach (LMICs) w produkcji biologicznych produktów leczniczych, takich jak szczepionki i przeciwciała monoklonalne.
Inicjatywa ta opiera się na trzech filarach:
1️⃣istniejących działaniach budowania zdolności w organizacji,
2️⃣Globalnym Centrum Szkoleniowym dla Bioprodukcji (GTH-B)
3️⃣regionalnych centrach szkoleniowych.
GTH-B, uruchomione w 2023 roku, oferuje programy szkoleniowe mające na celu rozwój kompetencji siły roboczej w bioprodukcji, wspierając tym samym rozwój i produkcję produktów biologicznych, w tym szczepionek i leków na raka. Inicjatywa ta koordynowana jest przez jednostkę Produkcji Lokalnej i Pomocy (LPA) przy współpracy z Akademią WHO oraz Działem Nauki WHO, podkreślając potrzebę sprawiedliwych rozwiązań w świetle wyzwań dostępu do kluczowych produktów medycznych ujawnionych przez pandemię COVID-19.
Więcej informacji przeczytacie Państwo w artykule European Pharmaceutical Review – tutaj.