Logo
EDUKACJA W FARMACJI
  • Oferty specjalne
  • Strona główna
  • Wydarzenia zamknięte
  • O nas
  • Kontakt

Sprawdź nasz biuletyn na LinkedIn

Serdecznie zapraszamy do kolejnego wydania naszego biuletynu na portalu LinkedIn. Poruszyliśmy w nim kwestie m.in. wspominanego wcześniej na naszej stronie World Cancer Day 2024 czy temat najnowszych aktualizacji w wyrobach medycznych, a o jednej pisaliśmy z nich pisaliśmy wczoraj – Oprogramowanie wyrobów medycznych.   

 

Opublikowano szkic szczegółowego opracowania dotyczącego rozważań na temat charakterystyki i zarządzania ryzykiem oprogramowania wyrobów medycznych. 

Szkic zawiera opis m.in.:  
☑ kluczowych aspektów charakteryzacji oprogramowania wyrobów medycznych, 
☑ rozważania dotyczące określania przeznaczenia oprogramowania, 
☑ wyrobów medyczych, 
☑ identyfikacji i analizy ryzyka, 
☑ podejść do kategoryzacji ryzyka.  
 
Dokument ma na celu promowanie i informowanie o oprogramowaniu wyrobów medycznych oraz wprowadzenie ogólnej strategii dla charakteryzacji specyficznych ryzyk związanych z oprogramowaniem, wykorzystując kluczowe cechy kompleksowej charakterystyki oprogramowania.  
Biuletyn-2
Opublikowano również dokument będący wytyczną MDCG 2024-1-2, która dotyczy systemu nadzoru dla urządzeń oznaczonych znakiem CE, skupiając się na stentach wieńcowych i związanych z nimi systemach dostarczania.   
☑ Celem jest ujednolicenie raportowania w zakresie nadzoru oraz dostarczenie wytycznych dla producentów stentów wieńcowych i związanych z nimi systemów dostarczania.  
 
☑ Zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2017/745 (MDR), producenci są odpowiedzialni za ocenę każdego zdarzenia i zapewnienie zgodności z wymogami dotyczącymi raportowania. Należy raportować:  
Indywidualne poważne incydenty, zgodnie z artykułem 87 MDR, do odpowiednich Właściwych Organów. 
„Raporty podsumowujące okresowe” (PSR), umożliwiające konsolidowane raportowanie podobnych poważnych incydentów dotyczących tego samego urządzenia lub typu urządzenia. 
 
Raportowanie trendów, zgodnie z artykułem 88 MDR, dotyczy statystycznie znaczącego wzrostu częstotliwości lub nasilenia incydentów, które nie są poważnymi incydentami, ale mogą mieć znaczący wpływ na analizę korzyści i ryzyka. 
Więcej informacji przeczytacie Państwo pod tym linkiem.    
 
Na pierwszym, styczniowym spotkaniu w 2024 roku, grupa robocza Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zarekomendowała: 
✅zatwierdzenie generycznego leku na schizofrenię,  
❌odmówiła autoryzacji leku na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.   
✅ rekomendowano także zatwierdzenie Exblifep na złożone infekcje dróg moczowych,   
✅ Ryzneutę na skrócenie czasu trwania neutropenii po chemioterapii,  
✅Niapelf, generyk na schizofrenię.   
❌Ponadto, CHMP zalecił odmowę autoryzacji dla Nezglyal i Syfovrego.   
 
CHMP zalecił też rozszerzenie wskazań dla czterech leków i potwierdził, że nie odnowi warunkowej autoryzacji marketingowej dla Translarny. Komitet zatwierdził również środki zalecane przez komitet PRAC w celu minimalizacji ryzyka rzadkich stanów zdrowotnych związanych z lekami zawierającymi pseudoefedrynę.  
Oprogramowanie wyrobów medycznych eIFU w sektorze wyrobów medycznych

Related Posts

Bez kategorii

Q&A: Obowiązki dystrybutorów i importerów wyrobów medycznych

Bez kategorii

Zaproszenie na konferencję partnera

Bez kategorii

PPWR – cała naprzód!

Copyright © 2024 Edupharm. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności

Projekt i wykonanie strony: onlinesupport.pl
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatnościZgoda