Dla Większej Świadomości o Raku Piersi
Październik to czas, gdy poświęcamy uwagę walce z rakiem piersi, znanym jako “Różowy Październik”. Jest to szczególnie istotne, ponieważ rak piersi stanowi najczęstszą formę nowotworu u kobiet na całym świecie, odpowiadając za 25% przypadków nowotworów u płci żeńskiej i aż 14% zgonów związanych z nowotworami. Dla wielu kobiet diagnoza raka piersi staje się trudnym wyzwaniem, gdyż choroba ta dotyczy 36% kobiet cierpiących na nowotwory.
Warto zaznaczyć, że rak piersi nie jest jednolitym schorzeniem, istnieje wiele różnych jego odmian. Niekwestionowanym faktem jest, że kraje rozwinięte, takie jak Belgia, Dania, Holandia, Niemcy i Wielka Brytania, odnotowują najwyższe wskaźniki zachorowań, podczas gdy w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej występuje to znacznie rzadziej. Można rzec zatem, że region, w którym się mieszka, ma zatem wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.
W Polsce rak piersi stał się jednym z głównych czynników zwiększających umieralność wśród kobiet w ciągu ostatniego stulecia. Warto podkreślić, że choć jest to choroba rzadko występująca u mężczyzn, stanowi ona około jednego przypadku nowotworów sutka na sto.
Przyczyny raka piersi są złożone, ale wiele wskazuje na to, że hormonalne aspekty życia kobiety, takie jak czynniki reprodukcyjne, wiek menopauzy i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, odgrywają kluczową rolę. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, przy czym większość przypadków dotyczy kobiet powyżej 50. roku życia.
Warto także zaznaczyć znaczenie dziedzicznych mutacji genów BRCA1 i BRCA2, które znacząco zwiększają ryzyko zachorowania. Ocenia się, że 4-8% przypadków raka piersi wynika z dziedzicznych mutacji, podczas gdy reszta to wynik mutacji somatycznych.
Diagnostyka i wczesne wykrycie odgrywają kluczową rolę w profilaktyce i zapobieganiu zaawansowanemu rakowi piersi. Regularne badania mammograficzne, czyli skrining, są niezwykle istotne, aby wykryć ewentualne zmiany na wczesnym etapie.
W walce z rakiem piersi istnieją dwie główne strategie: profilaktyka pierwotna i wtórna. Profilaktyka pierwotna polega na eliminacji lub ograniczeniu czynników ryzyka oraz przestrzeganiu zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia. Znaczenie mają tu czynniki takie jak wiek pierwszego porodu, liczba urodzeń, karmienie piersią, wiek menarche i menopauzy oraz unikanie alkoholu. Aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała również mają wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania.
Skrining mammograficzny, czyli badania przesiewowe, odgrywa kluczową rolę w profilaktyce wtórnej. W Polsce program skriningu raka piersi został wprowadzony w 2006 roku i obejmuje kobiety w wieku 50-69 lat (od listopada 2023 roku będzie obejmować kobiety w wieku 45-74 lat). Dzięki programom skriningowym udało się znacznie obniżyć wskaźnik umieralności związanego z rakiem piersi.
Współczesna onkologia stosuje różnorodne metody leczenia raka piersi, uwzględniając zarówno aspekty miejscowe (chirurgię i napromienianie), jak i systemowe (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana, immunoterapia). Wybór odpowiedniej strategii leczenia zależy od wielu czynników, takich jak zaawansowanie choroby, typ histologiczny, wyniki badań molekularnych itp.
Warto podkreślić, że odsetek wyleczeń w przypadku raka piersi jest stosunkowo wysoki, zwłaszcza jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak istotne jest regularne badanie i współpraca z doświadczonym personelem medycznym lub specjalistycznymi ośrodkami zajmującymi się leczeniem raka piersi.
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym organizowane są liczne akcje edukacyjne i inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości na temat tej choroby oraz zachęcenie do profilaktyki. Jako firma edukatorska, szkoląca struktrury farmeceutyczne i medyczne, dołączamy swoją cegiełkę do propagowania profilaktyki. Serdecznie polecamy do zapoznania się z wieloma kampaniami, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Większa świadomość = szybsze leczenie = mniejsza śmiertelność.
Artykuł źródłowy: https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/